Szerző: Sean Hall
Méret: 185 x 258 mm
Terjedelem: 176 oldal
Kivitel: ragasztókötött, puhatáblás
Megjelenés időpontja: 2008. november
Bolti ára: 5995 Ft
Webshop ár: 5096 Ft
[Megrendelés Scolar webshop]
Nagyításhoz kattintson a képekre!
A jelhasználat elválaszthatatlan az emberi kultúrától, hiszen kommunikációnk minden formája a jeleken alapszik. A jelentés keletkezésének és a jelek értelmezésének mikéntjei minden kommunikációval foglalkozó szakember számára érdekes kérdéseket vethetnek fel.
A szemiotika a jelek tudománya. A jelek hihetetlenül változatosak lehetnek: az egyszerű, útirányt mutató közlekedési táblától a tűzre figyelmeztető füstön át a kultúránkba ágyazódott, a képzőművészetben és az irodalomban megjelenő szimbólumokig a jelek értelmezése mindennapi életünk részét képezi.
Ennek ellenére a jelelméletet sokan misztikus tudománynak tartják. Ez a könyv az elvont elméletek magyarázata helyett közismert képek és szimbólumok segítségével, játékosan ismertet meg a szemiotika alapjaival.
A könyv 75 szemiotikai kulcsfogalmat tárgyal. Minden fogalmat egy kérdéssel vezet be, így ösztönözve az olvasót arra, hogy elgondolkodjon a saját megoldásán, mielőtt lapozva egyet megismerné a szerző válaszát. Az olvasó ezzel a módszerrel eltöprenghet azon, hogy a kontextus függvényében miként keletkezik a jelentés, hogyan lehet egy jelet megfejteni, megérteni.
Ez a játékos, kreatív gondolkodást igénylő módszer lebilincselően, az olvasó aktív részvételével mutatja be az alapvető szemiotikai fogalmakat. Az új ismeretek számos alkalommal a kommunikáció mibenlétéről, működéséről és szerepéről alkotott elképzeléseinek újragondolására késztetik az olvasót gyakran kiderül, hogy az egyértelműnek gondolt dolgok nem is olyan egyértelműek.
A könyv olvassuk bár elejétől a végéig vagy csak bele-bele lapozgatva a gyakorlati példákon keresztül átfogó képet ad arról, hogy napjaink kulturális közegében hogyan képződik a jelentés.
A kérdésekkel kísért példák különösen azoknak a kreatív embereknek a tetszését fogják elnyerni, akik szeretnék még alaposabban megérteni a vizualitás nyelvét, és a jelelméleti fogalmakat munkájuk során is hasznosítani akarják.
A szerző közérthetően és gyakorlatiasan közelíti meg a témát anélkül, hogy túlzottan az olvasó szájába adná a megoldást. Szerettem volna annak idején egy ilyen könyvből megtanulni a szemiotika alapjait.”
Brooke Allen, tervezőgrafika-professzor
Savannah College of Art and Design